عناوین اصلی عناوین اصلی

شناسه : 34783694
به ریاست فرماندار بهاباد :


اولین مجمع سلامت شهرستان بهاباد با حضور معاون دانشگاه علوم پزکی شهید صدوقی یزد ، معاون توسعه وبرنامه ریزی دانشگاه ، رئیس سازمان بهداشت وسلامت استان ، معاونین دارو و غذا و سلامت اداری وسمن ها وخیران وروسای ادارات به ریاست فرمانداردرمحل سالن اجتماعات فرمانداری بهاباد برگزارشد.

به گزارش بهاباد نیوز ،معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد درنخستین جلسه مجمع سلامت شهرستان بهاباد به اهداف ورویکردهای این جلسه اشاره کرد و گفت: یکی از دستاوردهای دولت یازدهم مجموعه سلامت شهرستان هاست که در کشور برای اولین بار انجام می شود .

محمد حسین لطفی معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد پیش از ظهرامروز  درنخستین جلسه مجمع سلامت  بهاباد به مسئله سلامت شهری اشاره کرد و اظهارداشت : دولت ، مردم  مسئولان سه ضلع سلامت را تشکیل می دهند .

وی با بیان این که نظام سلامت از جمله مهم ترین بخش های اولویت دار دولت در استان یزد است، تاکید کرد: سلامت شهروندان بهابادی  بیش از هر چیز دیگری برای دانشگاه علوم پزشکی یزد حائز اهمیت است.

محمد حسین لطفی از راه اندازی کانونهای سلامت محله در سطح شهرستانهای استان و محلات خبرداد و افزود: بر اساس این طرح قرار است که کانون های سلامت در محله ها و به اعتبار آن مجمع سلامت محله در شهرهای استان یزد تشکیل شود.

لطفی هدف از تشکیل مجمع و کانون سلامت محله را افزایش و ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به اولویت های سلامت درمحله خود بر شمرد و ادامه داد:اولویت های بخش سلامت مردم ساکن هر محله به مجمع سلامت محله منعکس و درصورت عدم پاسخ گویی به نیاز آنها به ترتیب در مجمع سلامت شهرستان،استان و یا در صورت صلاحدید مجمع استان به دبیرخانه مجمع ملی سلامت برای پیگیری موضوعات ارجاع خواهند شد.

وی تصریح کرد: بی شک افزایش مشارکت مردم برای ارتقای سلامت خود می تواند نقش بسزایی در افزایش سلامت جامعه داشته باشد. در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی یزد با تشکیل مجمع سلامت شهرستان، راه اندازی کانون سلامت محله و ارایه آموزش های همگانی در صدد تحقق این مهم است.

وی ادامه داد: دسترسی به غذای سالم و نظارت اصولی برچرخه تولید از مزرعه تا سفره، محوریت سند امنیت غذایی استان بوده و با نهادینه سازی الگوی زیستی، رفتار غذایی و خودمراقبتی در جامعه می توان به اهداف سلامت دست یافت.

دکتر محمد حسین لطفی معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار كرد: اجتماعی شدن نظام سلامت، تامین پوشش همگانی سلامت، ارتقای سلامت و تحقق عدالت در سلامت، افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری، مشارکت ساختار‌مند و فعالانه افراد، خانواده‌ها و جامعه براي تامین، حفظ و ارتقای سلامت، تقویت ساختارهای اجتماعی و همکاریهای بین‌بخشی در تامین سلامت از اهداف برگزاری مجمع سلامت است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی یزد عنوان نمود : امروزه سهم ۷۵ درصد از تامین سلامت مردم خارج از نظام سلامت است.

لطفی با اشاره به اینکه از این پس شورای سلامت شهرستان با رویکرد اجتماعی شدن سلامت بطور منظم برگزار خواهد شد عنوان کرد: توجه به شاخصه های سلامت باعث ارتقا یافتن سلامت مردم در آینده خواهد بود.

وی افزود : استان يزد در فاكتور‌هاي اضافه وزن و چاقی در رده چهاردهم کشور، در ميزان مصرف روزانه میوه رتبه ۲۶ کشور، در مصرف مناسب نمک رتبه ۱۳ کشور، در فعالیت كم فیزیکی رتبه پنجم کشور را در اختيار دارد.

دکتر محمدرضا وفایی‌نسب معاون توسعه و منابع انساني دانشگاه علوم پزشکی هم افزود: چند طرح بهداشتی در شهرستان بهاباد  وجوددارد كه امید است با مساعدت خیرین و مسئولین  در آینده نزدیک به بهره برداری برسد.

خانی زاده  فرماندار بهاباد نیز در اين نشست از همه نهادها، صاحبان صنايع و خيرين خواست تا با مشارکت خود بسترهاي لازم جهت حفظ سلامت مردم را فراهم و از بيماري‌هايي که عموماً مرتبط با عواملي همچون تغذيه، سبک زندگي و محيط كار است، جلوگيري به عمل آورند.

گفتنی است در این همایش دکترسید عبدالحمیدرضوی بهابادی سرپرست شبکه بهداشت ودرمان بهاباد به ارائه گزارشی از عملکرد شبکه بهداشت ودرمان و سیمای بهداشت وسلامت شهرستان بهاباد برای حاضرین در جلسه بیان نمود.

وی از دست‌اندرکاران برگزاری این مجمع قدردانی کرد و اين نشست را نقطه عطفي در ارتقاي شاخص‌هاي سلامت مردم برشمرد.

 تقدیر از خیرین عرصه سلامت و  امضاء بیانیه اولین مجمع سلام شهرستان میبد از دیگر برنامه های این مراسم بود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.